CNN Türk

CNN Türk Yüzler

Program Yapımcısı Diğer:
Fatih Türkmenoğlu Fatih Türkmenoğlu

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nü bitirince, New York Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları ve İşletme diploma programına katıldı. Birçok işi denedi, 1994'te gazeteci olmaya karar verdi ve ilk kez Cosmopolitan'da yazmaya başladı.  Bu arada Aktüel, Sabah Gazetesi ve Yeni Yüzyıl için de izlenim yazıları yazarken Radyo 2019'da "Köşebaşı" programını hazırladı ve sundu.
 
1996'da NTV'nin yayına hazırlanma aşamasında muhabir olarak televizyona geçti. 4.5 yıl boyunca sayısız haber ve program yaptı. "Sesler ve Renkler", daha sonra "Sevgi İle", "Her Mevsim Bahar", "Hindistan'dan Masallar" ve "Yolcu" programlarını hazırlayıp sundu. Haberler hazırlayıp gönderdiği CNN International  tarafından  davet edilerek Atlanta'daki CNN Merkezi'ne çeşitli eğitim ve konferanslara katıldı.
 
2001 yılında CNN TÜRK'e geçerek "Sesler ve Renkler"i hazırlamaya devam etti. 2 yıl sonra CNN International'in Türkiye muhabiri ve yapımcısı olarak çalışmaya  başladı. Aynı zamanda İngilizce medyanın diğer bir temsilcisi Turkish Daily News'ta "A Day Out In Istanbul" adlı haftalık köşesinde yazdı, aynı anda gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği'nin aylık yayın organı "B"nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Hala dergiye izlenim yazıları yazmaya devam ediyor. Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides ve Liza Minelli gibi birçok dünya ünlüsüyle röportaj yaptı, 45 ülke dolaşarak birçok hikayenin peşinden gitti, ama politik ve sosyal içerikli birçok haberde insan öğesini hep öne çıkarttı. Birçok yerel örgüt ve özel şirket tarafından verilen ödüllerin yanı sıra 1997'de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi "En iyi TV Programı" ödülünü aldı. 1999 yılında da CNN konferansında haber dalında finale kalarak "World Report Contributor's Award" ile ödüllendirildi.
 
27 hikayeden oluşan ilk kitabı "Üç Kuruş Fazla Olsun, Kırmızı Olsun"
Epsilon tarafından yayınlanır yayınlanmaz, University of Michigan (USA)dan kazandığı uluslararası gazetecilere verilen Knight Wallace Journalism Fellowship adındaki bir yıllık bursu değerlendirerek eşiyle birlikte Ann Arbor'a yerleşti.
Bir buçuk sene öğrencilik yapıp ruhunu dinlendirdikten sonra, ikinci kitabı "AMERİKAN Rüyası Tabirleri" ve kızıyla Türkiye'ye döndü.
 
CNN TÜRK'te; Sahil Günlüğü, Afiş ve Ahmet Uhri ile birlikte Karadan Mavi Yolculuk programlarını sundu. Türkmenoğlu, ayrıca, özel kurumlar için belgesel çekiyor ve eğitimler veriyor.
 
Fatih Türkmenoğlu, CNN TÜRK için Hayat Gezince Güzel adlı gezi programını hazırlıyor.

CNNTurk'te Yüzler
CNN TÜRK'te Yüzler