CNN Türk

Eczaneler Cumartesi günleri kapansın. Sizce?

Hikayeni Paylaş Haberim » 14.09.2010 Eczaneler Cumartesi günleri kapansın. Sizce?
Bu çalışma süreleri hem zihinsel, hem de fiziksel olarak bizleri çok fazla zorlamaktadır, iş yerlerimizdeki verimimiz düşmektedir, a-sosyal canlılar olarak her türlü sosyal, kültürel aktiviteden uzak yaşamamıza sebep olmaktadır. Bu sebeple Eczanelerin Cumartesi günleri kapanmasını, yasal olarak bu mümkün değilse de yarım gün olarak mesai yapılmasını talep etmekteyiz.
Yazı boyutu Azalt Arttır
Gönderen: Cemil ATEŞ - istanbul / Türkiye

Bilindiği gibi İstanbul’da eczaneler haftada 6 gün sabah 9:00 akşam 19:30 arası hizmet vermektedirler. Günde 10,5 saat, haftada 63 saat çalışma süresine sahibiz. Ortalama olarak ayda bir kez tutulan nöbetler, SGK ay sonlandırma sırasında eczanelerde kalınan akşam mesaileri de katıldığında, bir çok bölgede eczanelerin sabah 8,30 da açıldığı, akşam ise eczanenin toparlanması sebebiyle 19:45, 20:00 saatleri arası kapandığı bilinen bir gerçektir. Bu etkenler de göz önüne alındığında süre daha da artmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinde bir işçinin çalışma süresi 35-40 saat iken Türkiye’de Eczacılar ve Eczane Teknisyenleri bu sürenin yaklaşık iki katı mesai yapmaktadırlar. Biz Eczane Teknisyenleri’nin mesai saatleri içerisinde eczaneden ayrılmamız da söz konusu olmamaktadır. Bu çalışma süreleri hem zihinsel, hem de fiziksel olarak bizleri çok fazla zorlamaktadır, iş yerlerimizdeki verimimiz düşmektedir, a-sosyal canlılar olarak her türlü sosyal, kültürel aktiviteden uzak yaşamamıza sebep olmaktadır. Bu sebeple Eczanelerin Cumartesi günleri kapanmasını, yasal olarak bu mümkün değilse de yarım gün olarak mesai yapılmasını talep etmekteyiz.

Bu konuda Eczanelerde eczacının en büyük yardımcısı konumundaki biz Eczane Teknisyenleri’nin taleplerine duyarsız kalmayacaklarını Umuyoruz.

Eczane Teknisyenleri ''ECZANELER CUMARTESİ KAPANSIN'' Adı Altında Facebook Grubu kurduğu ve şuanda 2000 üzerinde olduğu biliniyor sizde destek olmak istiyorsanız aşşağıdaki linki tıklayarak gruba üye olabilirsiniz

Link: http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=11640254577&ref=ts

- haberi oylayın
Okuyucu Yorumları Yorum Yaz