İndex

Obama ve Romney kozlarını paylaştı!

Obama ve Romney kozlarını paylaştı!

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
ABD'de başkanlık seçimlerine 3 hafta kaldı. Seçimlere çok az kala, Demokratların adayı Barack Obama ve Cumhuriyetçi aday Mitt Romney ikinci kez canlı yayında karşı karşıya geldi. Adaylar; ekonomi, enerji, göçmenlik, ulusal güvenlik ve dış politika konularında kozlarını paylaştı. Romney Obama'yı Ortadoğu stratejisi konusunda başarısız olmakla itham etti, "Obama sayesinde İran nükleer bombaya dört yıl daha yaklaştı. Suriye'de ise 30 bin kişi öldü" dedi.

(CNN TÜRK) -- Obama ve Romney üç kritik başkanlık tartışmasının ikincisini New York'taki Hofstra Üniversitesi'nde gerçekleştirdi.

Tartışma, seçmenlerin ekonomi konusundaki sorularıyla başladı.

Romney, Obama'yı "Orta sınıf dört yıl boyunca ezildi, geçtiğimiz dört yıl büyük bir hayalkırıklığı" diyerek vurmaya çalıştı.

Obama da "Orta sınıfın daha az vergi ödemesi için çalışacağım" diyen Romney'yi somut bir çözüm önerisi sunmamakla suçladı, "Romney'nin hesabı tutmuyor" ifadesini kullandı.

Adayların kozlarını paylaştığı diğer konu dış politikaydı.

Obama dış politika konusunda, "Diplomatik misyonlar tehdit altındayken, Romney krizi siyasi olarak kullandı" dedi.

Romney ise Obama'yı Ortadoğu stratejisi konusunda başarısız olmakla itham etti, "Obama sayesinde İran nükleer bombaya dört yıl daha yaklaştı. Suriye'de ise 30 bin kişi öldü" dedi.

Tartışma sırasında zaman zaman birbirinin sözünü kesen Obama ve Romney'nin üçüncü ve son tartışması ise 22 Ekim'de.

Tartışma sonrası anketlerde son durum

Amerikan televizyonlarında, münazara sonrasında yapılan ilk anketlere göre, ikinci açık oturumun galibi Obama oldu.

CNN televizyonunun anketinde, münazarayı izleyenlerin yüzde 46'sı Obama'yı galip ilan ederken, Romney'nin kazandığını düşünenlerin oranı yüzde
39'da kaldı.

CBS'in anketinde de "Obama galip geldi" diyenlerin oranı yüzde 37, "Romney kazandı" diyenlerin oranı da yüzde 30 oldu. Ankette, yüzde 33'lük kesim de münazaranın berabere bittiği görüşünü dile getirdi.

İlgili Konular » ABD ABD Seçimleridiğer konular »
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler