İndex

Dünya ile Güneş'in arasından Venüs geçti

Dünya ile Güneş'in arasından Venüs geçti

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Dünya'ya en yakın gezegen olan Venüs, Dünya ile Güneş'in arasına girdi. Bu nadir yaşanan göKyüzü olayı sabah saatlerinden itibaren Türkiye'de de gözlemlendi.

Venüs yaklaşık 7 saat süren yolculuğu sırasında Güneş'in üzerinde bir nokta gibi görüldü. Geçişin en renkli görüntüleri, Venüs'ün yolculuğunu tamamladığı sırada yaşandı.  Venüs'ün geçişi çıplak gözle izlenemezken, Venüs'ün Dünya ve Güneş arasındaki yolcuğu 07.30 sıralarında bitti.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları İkiz Gözlemevleri'nde Venüs'ün geçişini izleyen Astronomi öğretmeni ve Gözlemevi sorumlusu Serkan Terleç şu anda yaşayan insanların bir daha göremeyeceği bir doğa olayına tanık olduklarını vurgulayarak, "İstanbul'a göre gözlem gece itibariyle başladı. Güneş ufkun altında olduğu için, bizim gözlem saatimiz 06.00 sıralarında başladı. Yaklaşık 07.30 sıralarında geçiş tamamlanacak. Bir sonraki geçiş 2117 yılında olacak" dedi.

Ankara'da da izlendi

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, Venüs'ün güneşin önünden geçişi nedeniyle etkinlik düzenledi. Ankaralılar, güneşe bakılabilen özel gözlük ve dürbünlerle tarihi olaya tanıklık etti. Venüs'ün bir sonraki geçişinin 105 yıl sonra olacağı açıklandı.
 
Saat 05.20'de güneşin doğmasıyla başlayan Venüs'ün geçişi saat 07.53'e kadar sürdü.  Ankara Üniversitesi Rasathanesi'nde bir araya gelen vatandaşlar

Venüs'ün güneşin geçişini heyecanla izledi. Ankara Üniversitesi Rasathanesi, internet sitesinden de Venüs'ün geçişini canlı yayınladı.
Ankara Üniversitesi Rasathane Müdürü Doç. Dr. Birol Güven, şu ana kadar 7 kez Venüs geçişi gözlemlendiğini belirtti. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Venüs'ün bir sonraki geçişinin 105 yıl sonra olacağı açıkladı.
İlgili Konular » AstrolojiGüneşUzayda HayatAstronomidiğer konular »
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler