İndex

Taksim'de intihar saldırısı: 32 yaralı

Taksim'de intihar saldırısı: 32 yaralı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
İstanbul Taksim Meydanı'nda çevik kuvvet ekiplerinin beklediği noktaya intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda intihar eylemcisi ölürken, 17'si vatandaş, 15'i polis 32 kişi yaralandı. 23 kişi ayakta tedavi edilerek taburcu oldu.

(Cnnturk.com) -- Patlama sabah saat 10.30 sularında meydana geldi.

Patlamanın ardından ilk açıklama olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'dan geldi. (VİDEO İÇİN TIKLAYIN)

Çapkın, çevik kuvvet ekibinin beklediği noktaya yakın yerde meydana gelen patlamanın canlı bombadan kaynaklandığını belirtti; "Şehidimiz yok. Olay araştırılıyor. Canlı bomba, erkek. Polis aracına girmeye çalışmış, giremeyince polis aracının yanında patlatmış" dedi.

Çapkın, cesedin yanında bir bomba daha bulunduğunu, bu patlayıcılarla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Çapkın, olayı kimin yaptığının sorulması üzerine, "Şu anda bir bilgimiz yok. Onlar şu anda araştırılıyor. Canlı bomba. Kendisi parçalanmış gördüğünüz gibi. Ceset erkek görünüyor" karşılığını verdi.

Patlama sonucu parçalara ayrılan saldırganın cesedi, görevlilerce toplanarak cenaze torbasına konuldu. Eylemcinin cesedi daha sonra Adli Tıp Kurumu cenaze nakil aracına konularak morga gönderildi.

Yabancı ajansların gözünden Taksim saldırısı

32 kişi yaralandı

Patlamada 32 kişi yaralandı. Durumu ağır olduğu belirtilen ve Şişli Etfal İlkyardım Hastanesi'nde ameliyata alınan çevik kuvvet polisleri Halil Keskinbıçak ile Muzaffer Aslan hayati tehlikeyi atlattı.

Yaralılardan 23'ü ayakta tedavi edilerek taburcu oldu.

Bazı yaralıların kimlikleri

Yaralı 32 kişiden 25'inin kimlikleri belirlendi.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli İlker Avat, Erkan Serbay Sığırcı, Mustafa Aslan, Halil Keskinbıçak, Muzaffer Aslan adlı polis memurlarının yanı sıra trafik polisi İdris Nergis ile Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memurları Savaş Ateş, Mehmet Kızıltop, Saim Yamanlı, Emre Yıldırım, Bilal Çalışkan ve Ahu Sunu'nun yaralandığı bildirildi.

Patlamada yaralanan 17 vatandaştan 13'ünün kimlikleri ise şöyle:

Nuri Yılmaz, Gülden Güngör, Süleyman Karanlık, Recep Langin, Yeter Ünsal, Hüseyin Sarı, Hıdır Aydoğdu, Ahmet Eftada, Ayşe Elemeç, Saliha Aygördü, Sami Özverel, Sami Gürsel ve Ragıp Batur.

Tedavisinin ardından taburcu olan Sami Özverel, gazetecilere yaptığı açıklamada İstiklal Caddesi'ne gittiğini aniden şiddetli bir ses duyduğunu belirtti.

Patlamanın ardından yere yattığını söyleyen Özverel, "Başımdan kan akmaya başladığını gördüm ve ayağımda bir ağrı hissettim. Tabii olayın sıcaklığından dolayı ne olduğunu hemen anlayamadım. Bomba sesiyle beraber insanların sıçradığını, camların parçalandığını gördüm. Daha sonra polisler geldi ambulansla hastaneye götürdüler" şeklinde konuştu.İstanbul Emniyeti'nden açıklama

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, Taksim'de meydana gelen patlama ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

Köksal, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile kameraların karşısına geçerek saldırıyla ilgili bilgi verdi.

Köksal, "Hayati tehlikesi olan yaralı yok. Ekiplerimiz incelemelerini sürdürüyor. Kısa süre içinde açıklama yapılacak" dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, "Eylemi gerçekleştiren terörist öldü. Saldırıda 32 kişi yaralandı. 23 yaralı ayakta tedavi edildi. Olay yerinde eylemi gerçekleştiren kişinin üzerinde, el butonu düzenekli patlamamış patlayıcı madde ele geçririldi. Koordineli ve yoğun bir biçimde çalışmalar sürüyor. MOBESE kameraları inceleniyor. Eylemde polis hedef alındı, siviller de yaralandı. Bu bir insanlık suçudur ve bu suçu işleyenlerin çıkış yolu yanlıştır. Huzursuzluk yaratarak netice elde etmeleri mümkün değildir" dedi. (VİDEO İÇİN TIKLAYIN)

Liderlerin mesajları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, saldırıyla ilgili olarak, "Dostluğun, kardeşliğin ve barışın yerine şiddeti koyanlar, milletimizin birlik ve beraberliği, kardeşçe yaşama iradesi karşısında hiçbir sonuca ulaşamayacaktır. Bu hain ve insanlık dışı terör eylemi karşısında siyasi görüşleri ne olursa olsun istisnasız her kesimin sağlam bir duruş sergilemesi ve terörizmi lanetlemesi gerekir. Ayrıca komşu ülkeler ve dünyanın da terörle mücadelede işbirliğini artırması elzemdir" dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Taksim'de yaşanan son hain saldırının da terörün asıl amacının ülkemizin istikrar ve güven ortamını zedeleyerek milletin huzur ve barışını bozmak olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Mardin'den saldırıyı değerlendirdi; "Türkiye'yi karıştırmak, huzuru, istikrarı, güvenlik ortamını bozmak isteyenlere asla ve asla müsamaha gösterilemeyeceğini, bu saldırıların hiçbir şekilde Türkiye'yi birlik, kardeşlik ve kalkınma hedeflerinden alıkoyamayacağını bir kez daha hatırlatıyorum. Bu oyunun temelinde kalkınmanın engellenmesi var. modern Türkiye engellenmek isteniyor" dedi. (VİDEO İÇİN TIKLAYIN)

İçişleri Bakanı Beşir Atalay
, "Yaralıların durumu genelde iyi. İki polisimiz ameliyatta. Genel olarak aldığımız bilgi inşallah can kaybı olmayacak o yönde, umudumuz da o" dedi. (VİDEO İÇİN TIKLAYIN)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Terörle mücadele zafiyet kabul etmeyen ve kararlılıkla sürdürülmesi gereken bir mücadeledir. Şu da çok iyi bilinmelidir ki, terör bir insanlık suçudur. Terörle, silahla, şiddetle sonuç almak ne mümkündür, ne de kabul edilebilir. Büyük bir üzüntü ve nefretle karşıladığımız terör saldırısını kınıyor, ülkemize, emniyet teşkilatımıza ve yaralılarımız ile yakınlarına geçmiş olsun diyor, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum" dedi.

VİDEO: GÖRGÜ TANIKLARI CNN TÜRK'E ANLATTIDHA muhabirinin objektifinden patlama anı...

Patlama çok şiddetliydi

Patlamanın ardından kapatılan The Marmara Oteli önünden Beşiktaş'a inen, Sıra Selviler Caddesi ile Gümüşsuyu'ndan Taksim'e çıkan bütün yollar trafiğe açıldı.

Meydandaki otobüs duraklarında bulunan bütün otobüsler boşaltılırken, vatandaşlar ve basın mensupları bölgeden kontrollü bir şekilde uzaklaştırıldı.

Çevik Kuvvet polis noktasındaki otobüste büyük çapta maddi hasar oluşurken, çevredeki emniyet araçlarıyla, bazı iş yerlerinin camları da patlamanın şiddeti ve isabet eden şarapnel parçalarıyla kırıldı.

Olayla ilgili geniş ve kapsamlı soruşturma sürüyor.

Yaya trafiğine açıldı

Taksim Meydanı'ndaki bombalı saldırının gerçekleştiği nokta temizlendi. Çevik kuvvet polisi nöbete kaldığı yerden devam etti. Taksim Meydanı araç ve yaya trafiğine açıldı. Polis kontrol noktasındaki güvenlik bariyeri biraz daha genişletildi.

Taksim Meydanı'ndaki intihar saldırıları

Bu sabah düzenlenen saldırı son 11 yılda Taksim Meydanı'nda polise yönelik gerçekleştirilen üçüncü canlı bombalı saldırısı oldu.

Taksim Meydanı'nda 27 Mart 1999 yılında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı otobüsler ile bir panzerin beklediği yerde meydana gelen olayda, canlı bomba eylemcisi terörist üzerindeki bombayı patlatmıştı. Saldırıda 3'ü polis memuru 10 kişi yaralanmıştı.

Bir diğer canlı bombalı saldırı ise 10 Eyül 2001 tarihinde Gümüşsuyu Çevik Kuvvet bekleme noktasına meydana gelmişti. Bu saldırıda da 2 polis memuru şehit olmuş, 2'si ağır 13 polis memuru ve 7 vatandaş yaralanmıştı. (VİDEO İÇİN TIKLAYIN)


İlgili Konular » PKK diğer konular »
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler