İndex

İstanbul'da kar yağışı başladı

İstanbul'da kar yağışı başladı

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
İstanbul'da kar yağışı başladı. Kentte hayatı felce uğratacak bir yağış beklenmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kar yağışının Çarşamba akşamı Avrupa yakasını, Perşembe günü ilk saatlerde ise Anadolu yakasını terk ederek yerini buzlanma ve dona bırakmasının beklendiğini bildirdi.

Balkanlardan yurda giriş yapan soğuk ve kar yağışlı hava önce Edirne'de etkili olmaya başladı.

Akşam saatlerinde kar İstanbul'da etkisini artırmaya başladı. Sarıyer Bahçeköy, Bağcılar gibi kentin yüksek kesimlerine kar daha önce düştü.

Yağan kar ve buzlanma ihtimaline karşı yollarda seyreden araçlar ise, yavaş gitmek zorunda kaldı. Vatandaşlar da kar yağışı nedeniyle sokakta yürürken zorlandı.

Anadolu yakasında yüksek noktalarda da kar kendini gösterdi. Üsküdar Çamlıca Tepesi karın etkisiyle beyaz renge büründü.

Belediyeden buzlanma uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da bugün başlayan kar yağışının Çarşamba akşamı Avrupa yakasını, Perşembe günü ilk saatlerde ise Anadolu yakasını terk ederek yerini buzlanma ve dona bırakmasının beklendiğini bildirdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) Meteoroloji biriminin hava tahminleri doğrultusunda İstanbul'un kar yağışının etkisine girdiği kaydedildi.

Öğleden sonra Trakya'da başlayan yağışların karla karışık yağmura, akşam saatlerinden sonra ise yüksek kesimlerde kara dönüşeceğinin tahmin edildiği belirtilen açıklamada, "Yağışın Çarşamba akşamı Avrupa yakasını, Perşembe ilk saatlerde ise Anadolu yakasını terk ederek yerini buzlanma ve dona bırakması bekleniyor. Hafta sonu daha soğuk ve 3-4 gün sürecek yeni bir kar yağışının geleceği tahmin ediliyor. Cumartesi öğleden sonra başlaması beklenen yağışların Salı gününe kadar devam etmesi, İstanbul genelinde ve yüksek kesimlerde etkili olması bekleniyor" denildi.

Açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının olumsuz hava koşullarıyla mücadele için tüm birimleriyle alarma geçtiği, her bölgenin öncelikli güzergahları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar, TEM ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıkların tamamlandığı belirtildi.

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte Hızır Acil Ambulanslarının evsizleri toplamaya başlayacağı, bu çalışmalara Zabıta Daire Başkanlığının da destek vereceği belirtildi.

Kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarında, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, İtfaiye, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Katı Atık Müdürlüğü ve ilçe belediyelerinden toplam 4 bin 237 personelin görev yapacağı, yağışların beklenenden daha fazla artması durumunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesine hizmet veren müteahhit firmalar ve diğer birimlerden de takviye alınacağı, telsiz, telefon ve araç takip sistemlerinin kullanılacağı bildirildi.

Açıklamada, çalışmalarda 235 kar kürüme ve tuz serpme, 59 kar kürüme ve kar süpürme, 90 itfaiye kar küreme, 30 solüsyon, 64 küreme grayder, 58 küreme loder, beş kombine (kanal açma), 20 vinç, 47 kamyon, 76 altyapı hizmet Müdürlüğü'ne, yedi Yapı İşleri Müdürlüğüne 386'sı da ilçe belediyelerine ait toplam bin 77 aracın hizmet vereceği belirtildi.

Öte yandan kar yağışı nedeniyle TEM Otoyolu'nun Selimpaşa ve Çatalca sapaklarında trafik kazaları meydana geldi. Trafik ekipleri de yollarda kontrollü olarak seyrediyor.

Meteorolojiden açıklama

Meteoroloji Genel Müdür Yardımcısı Ali Karataş, İstanbul'un Avrupa yakasında kar yağışının başladığını, akşama doğru Anadolu yakasında da görüleceğini, ancak kentte hayatı felce uğratacak bir kar yağışının beklenmediğini söyledi.

Karataş, İstanbul'da bugün ilk kar yağışının Atatürk Havalimanı İstasyonunca kaydedildiğini, yağışın Avrupa yakasında şiddetli rüzgarın da etkisiyle zaman zaman etkili olarak süreceğini belirtti.

Akşama doğru Anadolu yakasında da kar yağışının görüleceğini bildiren Karataş, "Ancak kar birikintisi şeklinde bir durum olmayacak. Kar beyazlığı ancak kentin yüksek yerlerinde görülecek. İstanbul'da hayatı felce uğratacak bir kar yağış beklemiyoruz" diye konuştu.

Karataş, kar yağışının yarın aktivitesini kaybedeceğini, yağışların zaman zaman, lokal ve hafif olarak görüleceğini dile getirerek, şiddetli rüzgarın da yarın az da olsa hızını keseceğini ifade etti.

Karataş, Trakya'da durumun daha farklı olduğunu, kar yağışının oradaki illerde etkili olduğunu kaydetti.

İstanbul'da hava sıcaklığının daha da düşeceğine ve sıcaklığın bu gece sıfırın altında 1 civarında beklendiğine dikkati çeken Karataş, özellikle yarın don olayı ve buzlanmaya karşı sürücülerin ve vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

Uçaklara buzlanmaya karşı De-Icing işlemi

Bu arada, soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda pistler ve uçaklarda buzlanmaya karşı "De-Icing" işlemi uygulanıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri, soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda herhangi olumsuz bir durum olmadığını, uçak iniş ve kalkışların normal seyrinde sürdürüldüğünü kaydetti.

Meydanda kar temizleme araçlarının hazır olarak bekletildiğini ifade eden yetkililer, pistlerde buzlanmayı önlemek için "De-Icing" işlemi yapıldığını bildirdi.

Bu arada, THY ve bazı havacılık şirketleri de Atatürk Havalimanı'ndan kalkış yapacak uçaklarına buzlanmaya karşı sefer öncesi "De-Icing" işlemi uyguluyor. Uçaklar, sefer öncesinde pist başı yaptığında alkol ve glikozdan oluşan kimyasal maddeyle yıkanıyor.

De-Icing işlemi


Alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yapılan "De-Icing" işlemiyle uçakların aero dinamik yapısı buzlanmadan kaynaklanabilecek olumsuzluklara karşı korunuyor.

Sefere gidecek uçaklar, "De-Icing" işlemiyle buz çözücü özel sıvılarla yıkanıyor. Kanatlar ve gövde üzerindeki gizli buzlanmayı çözen alkol ve glikoz karışımı sıvı, uçağa forklift üzerindeki operatör tarafından püskürtülüyor.

Bu işlemle, uçağın özellikle kanat, motor, kuyruk ve gövdesi püskürtülen kimyasal karışımla buzlanmaya karşı korunuyor.

"De-Icing" işlemi hava durumuna göre kısa sürede özelliğini kaybettiği için bu işlem sefere gidecek uçakların yanı sıra seferden dönen uçakların üzerindeki kar ve buz kütlelerinin temizlenmesinde de kullanılıyor.


İlgili Konular » Kar - Kışdiğer konular »
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler