İndex

Aram Tigran'ın naaşı Diyarbakır'a getirilemedi

Aram Tigran'ın naaşı Diyarbakır'a getirilemedi

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Yunanistan'da hayatını kaybeden ve vasiyet üzerine Diyarbakır'a defnedilmesi planlanan Ermeni asıllı sanatçı Aram Tigran'ın cenazesi Diyarbakır'a getirilemedi. DTP'li Selahattin Demirtaş'a göre Tigran'ın cenazesi 'etnik kimliğe takıldı'.

Diyarbakır Ermeni Mezarlığı'nda naaş için mezar kazıldı. Ancak cenazenin Türkiye'ye getirilmesi için beklenen onay çıkmadı.

Türk vatandaşı olmayan Aram Tigran'ın cenazesinin Türkiye'ye getirilmesi için Dışişleri, İçişleri, Kültür bakanlıkları ve Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde yapılan girişimler sürüyor.

Naaş halen Etina'da bekletiliyor. DTP'li Selahattin Demirtaş'a göre bekleyişin nedeni etnik köken.

"Sanatçı sırf etnik kimliğinden ve söylediği türkülerin dilinden dolayı vasiyeti gereği istediği topraklara defin edilemiyor" diyen Demirtaş, cenazenin çok uzun süre bekletilemeyeceğine dikkat çekti.

Demirtaş, sanatçının ailesinin cenazenin Türkiye'ye getirilmemesine tedbir olarak Brüksel'de hazırlık yaptığını söyledi.

Batman'da doğdu

Ailesi Batman'ın Sason İlçesi Bianda Köyü'nde yaşayan ve 1934 yılında bu köyde dünyaya gelen Aram Tigran, ailesiyle birlikte Suriye'nin Kamışlı kentine göç etti. Tigran, dokuz yaşındayken müzikle ilgilenmeye başladı. Bu yaşlarda ut çalmaya başlayan Tigran, 20 yaşındayken Kürtçe, Ermenice ve Arapça şarkılar seslendirdi.

Tigran, 12 Kürtçe albüm yaptı  100'den fazla Kürtçe ve Ermenice şarkının söz ve müziğine imza attı.  Tigran, bugüne kadar Kürtçe, Ermenice, Süryanice, Arapça, Yunanca, Zazaca ve Türkçe şarkılardan derlediği 435 şarkıyı seslendirdi.

Diyarbakır'da ameliyat olmuştu

Diyarbakır'da geçen yıl Kültür ve Sanat Festivali'ne katılan Tigran, kentte 2 ay boyunca kalmıştı. Batman'da Nevruz kutlamalarına da katılan Tigran, öldürülen Ermeni asıllı gazeteci Hrank Dink, anısına 'Sarı Gelin' türküsünü söylemiş ve "O bu türküye çok seviyordu" demişti. Tigran, Diyarbakır'da rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede ameliyat olmuş ve  tıkalı olan iki kalp kapakçığı temizlenmişti.

Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler