İndex

Bulunan altınlar Kırk Haramiler'e mi ait?

Bulunan altınlar Kırk Haramiler'e mi ait?

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
Mardin Valisi Hasan Duruer, "Kızıltepe'nin Sürekli köyünde kanalizasyon kazısında ortaya çıkan hazinenin Kırk Haramiler'e ait olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Duruer, Sürekli köyünde kanalizasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan, altın, gümüş ve bronzdan oluşan 524 parça tarihi eserin Mardin Müzesi'ndeki tanıtımında yaptığı konuşmada, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Sürekli köyünün erken dönemlerden itibaren iskan alanı olarak kullanıldığını vurguladı.

Halen kalıntıları mevcut olan kiliselerin köyün Orta Çağ'a kadar önemli bir yerleşim yeri olduğunun göstergesi olduğunu anlatan ve Sürekli köyü yakınlarında Kırk Haremiler köyünün olduğuna dikkati çeken Duruer, "Kızıltepe'nin Sürekli köyünde kanalizasyon kazısında ortaya çıkan hazinenin Kırk Haramiler'e ait olabileceğini düşünüyoruz. Mardin için bu büyük bir kazançtır. Mardin'de 25 medeniyetin geçmiş olduğunu düşünecek olursanız, altının, üstünün her tarafının hazine olduğunun en güzel ispatlarından bir tanesidir" dedi

Müze Müdürü Nihat Erdoğan tarafından yapılan yazılı açıklamada da Sürekli köyünde 4 Ekim'de altyapı çalışmaları için başlatılan hafriyatta köyün kuzeydoğusundaki bir kanal kazısında çeşitli altın sikkelere rastlanıldığı hatırlattı.

Konunun güvenlik kuvvetlerine intikal etmesi üzerine kendilerine haber verildiği ve kurtarma kazıları başlatıldığı anlatılan Erdoğan, "Hafriyat çukurunun genişletilmesi suretiyle başlatılan kurtarma kazıları sonucunda, ortaya çıkarılan duvar, ocak ve tandırdan dolayı bir yapının mutfak kısmının olabileceği düşünülen bir mekan tespit edilmiştir. Bu mekanda mutfak zemini seviyesinde, küpler içinde altın ve gümüş eserler açığa çıkarılmıştır. 6 gün boyunca sürdürülen kurtarma kazıları sonucunda dört adet pişmiş toprak kabın içinde 524 adet eser bulunmuştur" dedi.

Erdoğan, "Tarihlenmesi yapılabilen toplam 336 adet sikkenin dönemsel değerlendirilmesi sonucunda, 216 adet İlhanlılar, 38 adet Eyyübiler, 35 adet Memlükler, 7 adet Bizans (Venedik), 6 adet Anadolu Selçuklu, 3 adet Zengiler, l adet Artuklu ve 30 adetin İslami olduğu anlaşıldı" diye konuştu.

Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler