İndex

'Gürüz'ün bilgisayarı yedeklenmedi' iddiası

'Gürüz'ün bilgisayarı yedeklenmedi' iddiası

Haber

Yazı boyutu Azalt Arttır
"Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün evine destek için CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ile milletvekilleri Nesrin Baytok ve Nur Serter de geldi. CHP'li Baytok, "Gürüz'ün eşine sordum. Yedekleme yapılmadan bilgisayarları götürülmüş. Biz daha sonra yedekleme yapacağız demiş. Bunu kamuoyunun bilgisine sunuyorum" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, operasyonla ilgili Gürüz'e bilgi verilmediğini belirtti ve Gürüz'ün bilgisayarına, fotoğraf makinesine ve cep telefonuna el konulduğunu söyledi.

Ne Kemal Gürüz'ün yakınlarına ne de kendilerine 'Gürüz'ün nereye götürüldüğüne dair' bilgi verilmediğini vurgulayan Ateş, bunun üzüntü verici bir uygulama olduğunu ifade etti. Ateş, Ergenekon'un demokrasiyi ve insan haklarını ihlal eden bir operasyon olduğunu da ekledi.

Ateş, "Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün görevlileri saat 08.00 civarı Gürüz'ün evine geldi ve 5 saat arama yaptı. Bilgasayarına, fotoğraf makinesine ve cep telefonuna el konuldu. Bir bilimadamına bu muamelenin yapılması üzüntü verici. Burası bir teröristin veya yolsuzluk yapanın evi değil. Yakınlarına dahil bilgi verilmedi. Bize de bir bilgi verilmedi nereye götürüldüğüne ilişkin" dedi.

"Ömrünü bu ülkeye adamış bilimadamlarına bu muamele yapılması doğru değil" diyen Ateş, "Ergenekon adı altında bir tuzakla Türkiye 20 aydır uğraşmaktadır. İnsan hakları ihlali vardır.AKP kendisine mahalefet eden herkesi sindirmeye çalışıyor. Gürüz'ün morali son derece yerinde...Gürüz'ün bu ülkeye hizmet etmesi dışında bir suçu yok. Bir bilim adamının evinde bomba bulunmaz herhalde. Kitaplarını tek tek incelemişler" diye konuştu.

CHP' İstanbul Milletvekili Nur Serter de, daha sert bir açıklama yaparak, Türkiye'nin önemli bilimadamlarının ve komutanlarının 'Ergenekon' adına suçlanmalarının Türkiye adına bir ayıp olduğunu belirtti ve "Sayın Gürüz çok önemli bir bilim adamıdır. Dünya üniversitelerine onun kadar hakim ikinci bir insan yoktur. Çalışmalarını sürdürüyordu. Son derece üzgünüz.Türkiye'nin en önemli bilimadamlarının ne olduğu belli olmayan Ergenekon iddiası ile suçlanmaları Türkiye adına utanç vericidir. Ben böyle bir ülkede yaşamaktan şu olanlara tanık olduğumda utanç duyuyorum" dedi.

Serter, "6 aydır 2 orgeneralin iddianamesi hazırlanmadı. Önce gözaltına alıyorlar, sonra delil üretmeye çalışıyorlar. O nedenle iddianame hazırlanmıyor" diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ise, CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ise ilginç bir noktaya dikkat çekti.

Baytok,"Gürüz'ün eşine sordum.Yedekleme yapılmadan bilgisayarlar götürülmüş. Biz daha sonra yedekleme yapacağız denilmiş. Bu nasıl yapılacak. Bunu kamuoyunun bilgisine sunuyorum" dedi.

İlgili Konular » Ergenekondiğer konular »
Servisler » iPhoneMobilHaber SMSGörüntülü HaberFacebookTwitterSitene Ekle

Diğer Haberler